Samsun’da Kars, Ardahan, Iğdırlılar Derneği (KAI-SAM) tarafından düzenlenen Kültür ve Kaz Gecesi Programı, renkli görüntülere sahne oldu.

KAI-SAM tarafından Atakum Belediyesi Düğün Salonunda düzenlenen Kültür ve Kaz Gecesi Programına protokol ve misafirlerin yanı sıra 500’e yakın davetli katıldı. Yöresel kaz yemeği ile başlayan gecede Kafkas Yıldızları’nın gösterisi, Âşık Ayhan Şimşekoğlu ve Âşık Ercan Şimşekoğlu konseri, plaket takdimi ve davul-zurna eşliğinde yöresel oyunlar gerçekleştirildi.

Programın açılışında konuşan KAI-SAM Yönetim Kurulu Başkanı Yaver Cengiz, gecenin ilkini bu yıl düzenlediklerini belirterek, “Hemşerilik aynı toprağa ait olmakla başlar ancak eğer yüreklerde kök salarsa gerçek bir mana kazanır. Bizler vatanımızın Kars, Ardahan, Iğdır topraklarının insanları olarak yalnızca kâğıt üstünde bir araya gelmenin değil, birbirimizin yüreğinde yer edinmenin gayesini taşıyoruz. Derneğimiz bu ana gayeye varmanın bir aracı olarak kurduk. Derneğimizin ilkeleri sıralayacak olursak; derneğimiz siyasi bir oluşum değildir ama vatanı ve milletiyle barışık bütün siyasi düşüncelere saygılı ve eşit mesafededir. İdeolojik bir oluşum değildir ancak her üyemizin, her hemşerimizin dünya görüşlerine saygılıdır. Etnik, mezhepsel bir oluşum değildir ama bütün renklere, bütün inanç ve mezheplere saygılı ve eşit mesafededir. Derneğimiz tüm bunların yanında, Kars, Ardahan, Iğdır ve Samsun ortak paydasında; insan, iyilik, güzellik ve dayanışma merkezli faaliyet gösteren bir dernektir. Biz bu ilkeler üzerine kurduğumuz derneğimizi aramızdaki sevgi ve saygıyı muhafaza ederek inşallah bizden sonraki nesillere yine bu esaslar üzerinden devredeceğiz. Böyle yaparsak aramızda ayrılık, gayrılık olmaz, bizden sonraki nesiller tarafından hayırla ve şerefle yâd edilmiş oluruz” dedi.

Açılış konuşmasının ardından protokolden katılımcılar ise kısa birer selamlama konuşması yaptılar. Selamlama ve protokol konuşmalarının ardından Kars ve Ardahan yöresine has şekilde tuzlanıp soğukta kurutulmuş kaz etinin pişirilmesiyle yapılan yemek ve yöresel yiyecekler servis edildi. Yemeğin ardından Kars’tan gelen “Kafkas Yıldızları” isimli halk oyunları ekibi 20 dakikalık bir gösteri yaptı. Alev almış bıçaklarla yapılan Kafkas dansları gösterisi izleyicilerden büyük ilgi ve beğeni aldı. Devamında yine yöreden gelerek geceye katılan Âşık Ayhan Şimşekoğlu ve Âşık Ercan Şimşekoğlu tarafından yarım saatlik bir âşıklar dinletisi yapıldı. Davetliler programda davul-zurna ve yöresel müzikler eşliğinde doyasıya oyunlar ve halaylarla gecenin geç saatlerine kadar eğlenerek birlikte olmanın tadını çıkardılar.

Geceye ayrıca Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Yeniden Refah Partisi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Adem Güney, AK Parti Atakum Belediye Başkanı Adayı Özlem Maraş, Samsun Valiliği Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Sıddık Alagöz, Ankara, Kars, Ardahan, Iğdırlılar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Deniz ve Samsun Dernekler Birliği Platformu temsilcileri katıldı.