Kars’ta vatandaşlar arasında 3. Hayrat Çeşmesi olarak bilinen Kars kalesinin tam karşısında tarihi dokular arasında yer alan çeşme bilinmeyen bir nedenden dolayı kurudu.

Her gün yüzlerce kişinin bidonlarla gelerek evlerine içme suyu olarak götürdükleri 3. Hayrat Çeşmesi yıllardır coşkuyla akarken, 1 hafta önce tamamen kesilerek akmadı. Doğal kaynaktan gelen ve kış aylarında dahil donmadan akan çeşmenin kuruması vatandaşlar arasında üzüntüyle karşılandı.

Yıllardır evinin içme suyunu doğal kaynak suyu olduğu için 3. Hayrat Çeşmesi’nden karşıladığını ifade eden Abbas Tekin, “Her gün sabah erken bu çeşmeye gelip su dolduruyorum. 1 hafta öncesine kadar 2 borudan da tazyikli bir şekilde su akıyordu. Günden güne azalmaya başladı. Bugün geldiğimde ise tamamen kesilmiş olduğunu gördüm” dedi.

Motoru çalınmasın diye ağaca bağladı Motoru çalınmasın diye ağaca bağladı

Hayrat Çeşmesi’nden evine götürdüğü su ile özellikle çay demlendiğine dikkat çeken Tekin, “Buradan akan su ile çay demliyoruz içiyoruz, tadı hoşumuza gidiyordu. Hazır sular pahalı alamıyoruz. Apartmanda oturduğumuz için depo suyu içemiyoruz işte buranın suyu dağdan geldiği için kullanıyorduk. Yetkililerden bu suyun neden kesildiğini araştırıp çözüm bulmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Öte yandan yıllardan beri dağlardan kaynak suyu olarak gelen ve vatandaşların yoğun bir şekilde kullandığı Hayrat Çeşmesi’nin suyunun birden bire neden kesildiği bilinmiyor.