Erzincan’ın gizli cenneti Kemaliye, 45. Erzincan Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları Şenliklerine ev sahipliği yapıyor. 21-23 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleşen şenliklerin ilk günü renkli görüntülerle doldu. Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, şenliklerin açılışında yaptığı konuşmada, sergi açılışı, trekking, atölye çalışmaları, kano gösterileri, söyleşiler, koro ve folklor gösterisi, via ferrata tırmanışı gibi pek çok etkinliğin yer alacağını belirtti. Eski TBMM Başkanı ve başbakanlardan, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım ise şenliklerin marka olduğunu ifade etti.

13 Yaşındaki Esmanur Şeker, Bir Günde Kur’an-ı Kerim’i Hatmetti 13 Yaşındaki Esmanur Şeker, Bir Günde Kur’an-ı Kerim’i Hatmetti

Binali Yıldırım, açılışta yaptığı konuşmada, bölgedeki yol yatırımlarının önemine değinerek, insanların hem şenlikleri hem de Kemaliye’nin güzelliklerini rahatça görebildiklerini belirtti. Yıldırım, "2004 yılında buraya ilk gelişimizde yoldan geçerken ’Uçurumdan yuvarlanmayalım.’ diye bildiğimiz bütün duaları okuduk. Ondan sonra dedim ki sorumluluğumuz çok büyük. Burada hayatını kaybeden her can, bizim canımız oluyor. Dolayısıyla buraları ihya etmeliyiz. Bu yolları ihya etmek boynumuzun borcudur. Zor olan hemen yapılır, imkansız biraz zaman alır. Onun için 42 kilometre toplam tüneli olan, Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan bu koridoru yapmaya karar verdik. Yol olmayan yerde hayat da olmaz, medeniyet de olmaz. Mazisi olmayanın atisi de olmaz." dedi.

Açılış törenine Binali Yıldırım’ın yanı sıra Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Erzincan AK Parti Milletvekili Süleyman Karaman, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, AK Parti eski Milletvekili Sebahattin Karakelle, il ve ilçe protokolü ile vatandaşlar katıldı. Şenliklerin ilk günü, çeşitli etkinliklerle dolu dolu geçti. Adrenalin severler için via ferrata tırmanışı büyük ilgi gördü. Kültürel etkinlikler arasında yer alan koro ve folklor gösterileri izleyicilere keyifli anlar yaşattı. Trekking tutkunları ise Kemaliye’nin eşsiz doğasında unutulmaz bir yürüyüş deneyimi yaşadı.

Erzincan’a 150 kilometre uzaklıkta bulunan ve doğasıyla büyüleyen Kemaliye, yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Türkiye’nin dört bir yanından gelen doğa sporları tutkunları ve kültür meraklıları, bu şenliklerle birlikte Kemaliye’nin eşsiz güzelliklerini keşfetme fırsatı buluyor. Kemaliye’de düzenlenen 45. Erzincan Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları Şenlikleri, bölgenin turizm potansiyelini artırmaya devam ediyor. Şenlikler, hem yerel halkı hem de uluslararası turistleri bir araya getirerek, Kemaliye’nin kültürel ve doğal zenginliklerini tanıtıyor.

Kaynak: iha