Erzincan’da her yıl olduğu gibi bu yıl da kış mevsimi için konserve hazırlıkları başladı. Ancak geçen yıl rağbet gören kavanoz kapakları bu sefer talep görmedi.

Tercan dağlarında yetişen yaban meyveleri pazar tezğahlarını süslüyor Tercan dağlarında yetişen yaban meyveleri pazar tezğahlarını süslüyor

Yaz aylarında yetiştirilen sebze ve meyvelerin kış aylarında tüketilmek üzere salça, reçel ve turşu gibi konserve ürünlerine dönüştürülmesi, geleneksel bir uygulama olarak devam ediyor. Ancak bu yılın farkı, kavanoz kapaklarına olan ilginin düşük olması.

Erzincan'da 33 yıldır pazarlarda kavanoz satıcılığı yapan Mikail Çalı, konuyla ilgili şunları söyledi: "Geçen yıl vatandaşlar kavanoz kapaklarına büyük ilgi gösteriyordu ve talebi karşılamak zordu. Bu yıl ise yeterli miktarda kavanoz kapağı stokladık ancak satışlar beklenen düzeyde değil. Geçen yıl 5 TL'ye satılan kavanoz kapakları, bu yıl 10 TL'ye alıcı bulmakta zorlanıyor."

Kavanoz kapaklarındaki bu ani talep düşüşü, geçen yılın pandemi koşullarına özgü artan ev yapımı konserve ürünleri eğiliminin yavaşladığını gösteriyor. Ancak kış mevsimi gelmeden önce bu ürünlerin talebinin artması muhtemel.

Bu yılın kış hazırlıkları için vatandaşların tercihlerinde neler değişeceği merak konusu, ancak kavanoz kapaklarındaki bu ani değişim, yerel esnafların da stratejilerini gözden geçirmelerini gerektiriyor.