Herkes güzel bir gülüş ister ve kimi insanlar bu gülüşü doğuştan kaynaklı bir sebeple, bir kazayla veya zamanla kaybeder. Doğal dişin yerini tutacak ve gülüşünüzü size tekrar kazandırabilecek birçok yöntem vardır. Bunlardan biri de doğal dişi taklit eden lamine diş, halk dilinde “ön kaplama diş” ya da diğer adı ile “yaprak” diştir.

“Yaprak” olarak anılmasının nedeni, lamine dişin ince bir yapıya sahip olması ve dişi yumuşak bir hissiyat ile sarmasıdır. Bu özellikler, lamine diş için estetik bir görüntü kazanmasını sağlar.

Lamine Diş Nasıl Yapılır?

İnegöl'ün temizlik harekatı Türkiye'ye yayılıyor İnegöl'ün temizlik harekatı Türkiye'ye yayılıyor

“Lamine diş nasıl yapılır?” sorusuna yanıt verirken öncelikle, istenilen görüntüye karar verilir. Bu görüntü “Mock up” denilen diş modellemesi ile belirlenir ve akışkan kompozit ile hastaya uygulanır.

Eğer hasta bu görünümden memnunsa, diğer adımlara geçilir. Başlangıç olarak lamine dişlerin estetik bir şekilde oturması için mevcut dişler şekillendirilir ya da pürüzlendirilir. Elde edilen dişlerin ölçü kayıtları alınır, uygun bir renge karar verilir ve bu bilgiler laboratuvara gönderilir. Laboratuvardan gelen lamine dişler, 2-3 saat sürecek seanslarda yapıştırma işlemi gerçekleştirilir.

Not olarak eklemek gerekirse, ölçü alımından sonraki süreçte kesme veya aşındırma gibi bir işlem söz konusu değildir. Bu nedenle yapıştırma işlemi sırasında herhangi bir acı hissedilmez.

Lamine Dişin Faydası Nedir?

Lamine dişlerin en büyük faydası, kişiye özgüven kazandırmasıdır. Bunun yanında diğer faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

·         Diş beyazlatma tedavisi ile istenilen sonuç alınamadığında, lamine diş ile bu istek karşılanır.

·         Bir kenarı kırık veya mine çatlağı olan dişlerin tedavisi için vazgeçilmezdir.

·         Simetri olmayan, çarpık veya kırık dişlerin estetik bir görünüm kazanmasında lamine diş tercih edilir. Çünkü lamine dişlerde simetri bozukluğuna rastlanmaz.

·         Porselen diş seçeneği olarak porselen laminelerde renk seçeneği sınırsızdır, zaman içinde renk değişimine uğramaz. Bu nedenle en estetik ve mükemmel protez diş seçeneğidir.

·         Uygun bakım, düzenli diş hekimi kontrolü ve ağız hijyenine dikkat edilirse, 10 ila 15 yıl kullanılabilir. Bu anlamda ekonomiktir.

Sonuç olarak lamine dişin hem ağız sağlığını korumak hem de estetik açıdan iyi bir görünüm kazanmak adına önemli faydaları olduğunu söyleyebiliriz.

Kimler Lamine Diş Yaptıramaz?

Lamine diş yaptıramayacak kişiler de mevcuttur. Özellikle çene konusunda problem yaşayan insanlar, bu gruptadır. Çünkü çene düzensizliği veya kontrolde problem yaşayan insanlar lamine dişleri aktif şekilde kullanamaz.

Diş eti hastalıkları nedeni ile hassas, kırılgan ve sallanan dişlere sahip veya diş kaybı nedeniyle köprü ihtiyacı duyan insanlar da lamine diş için uygun değildir. Çünkü lamine diş sağlıklı bir ağız için uygulanabilir.

Porselen Lamine Dişin Faydası Nedir?

Diğer bir seçenek olan “porselen lamine diş”, normal lamine dişten daha kullanışlıdır. Çünkü kişiye renk konusunda özgürlük tanırken, bu rengin zaman içinde, düzenli bakımla, bozmayacağı güvencesini de verir. Porselen lamine dişler ile fazla bir hafta gibi bir sürede harika bir gülüş elde edilebilir.

Lamine Diş Varken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lamine diş kullanmak oldukça özen ister. Çok sert meyveler ve yiyecekler (elma, armut, ayva vb.) ısırarak yenmemelidir. Dişler arasına sert herhangi bir şey (kalem, çatal, iğne vb.) sıkıştırılmamalı ve kabuklu çerezler (Antep fıstığı, fındık, ceviz vb.) dişler ile kırılmamalıdır. Ayrıca, diş gıcırdatma alışkanlığı var ise buna dikkat edilmeli. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalanmalı ve rutin diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır.

Lamine Diş Fiyatları Nedir?

Lamine diş için kesin bir fiyat vermek güçtür. Çünkü lamine diş fiyatları aslında kişiye göre değişmektedir. Mevcut dişin durumu, istenilen dişler için yapılacak iş gücü gibi etkenler fiyatı etkilemektedir. Yapılacak lamine diş tedavisi için en kaliteli ve uygun fiyat verebilecek bir isim olan Dr. Özlem Özcan’ı ziyaret edebilir, konu hakkında daha çok bilgiye sahip olabilir ve ücretsiz muayene için randevu alabilirsiniz.