Samsun’da kız Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerinin Bilim Şenliği ve Türkiye Yüzyılı Sergisi ilgi gördü.

Emine-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Cumhuriyet Meydanı yanındaki bir AVM’nin meydanında Bilim Şenliği düzenledi. 2 gün boyunca sürecek etkinlikte 35 öğrenci kendi keşiflerini tanıtırken, 65 öğrenci ise Türkiye Yüzyılı kapsamında yerli ve milli teknoloji ürünlerini ziyaretçilere tanıtıyor.

Etkinlik hakkında bilgi veren okul müdürü Muhammet Aykan, “Okulumuzun öğrencileri ile farkındalık oluşturmak adına bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların sergilenmesi, çocukların emeklerinin gün yüzüne çıkması adına önemli. Yıl boyunca yapılan çalışmaları göstermek adına çalışma yaptık. Serginin 1 tarafında çocukların yaptığı bilimsel çalışmalar ve sonuçlar sergilendi. Diğer tarafta da Türkiye Yüzyılı kapsamında ‘100 Yıldan Bin Yıla’ sloganı ile ülkemizde teknolojik açıdan öne çıkan eserlerin tanıtımı ile ilgili sunumlar yapıyoruz. Ana maksadımız hem öğrencilerimizin hem de ziyaret eden öğrencilerin bilinçlenmesini sağlamak. Ayrıca çocuklarımız bu araştırmalar ile bildiklerini zannettikleri birçok şeyi bilmediklerini anladılar. TOGG’u bile tam olarak bilmediğimizi gördük. Başka kendi öğrencilerimize sonra ziyaret eden öğrencilerimize yerli ve milli ürünlerimizi öne çıkarıp, farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Etkinlik alanında proje bölümünde 35 öğrenci, Türkiye Yüzyılı Sergisi bölümünde de 65 öğrenci görev alıyor. Öğretmenler ile birlikte toplam 100 kişi ile ziyaretçilere hizmet veriyoruz” dedi.

Ormaya’da yeni canlı türleri keşfedildi Ormaya’da yeni canlı türleri keşfedildi

Programda öğrenciler kendi keşiflerini tanıtırken, diğer öğrenciler de yerli ve milli teknoloji ürünleri hakkında vatandaşları bilgilendiriyor.