Menteşe Belediyesi 2023 Yılı Teknik Destek Programı çerçevesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı kalkınma ajansına yaptığı başvuru sonrasında İklim Değişikliği Eylem Planı projesi ile teknik destek almaya hak kazanmıştı. Proje çerçevesinde Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde Menteşe Belediyesi personeline, sivil toplum kuruluşlarına ve kamu kurumlarının personeline eğitim verildi.

Toplam 3 gün süren eğitimler 19 Mayıs Üniversitesinde görevli Akademisyen Prof. Dr. Yüksel Ardalı tarafından katılımcılara; yenilenebilir enerji kaynakları, sulu peyzajdan kuru peyzaja geçiş, sürdürülebilirlik, Paris iklim anlaşması ve yeşil mutabakat, iklim değişikliği eylem planı neden gerekli, küresel iklim değişikliği ve Türkiye, Muğla ve Menteşe, kurumsal ölçekte alınabilecek önlemler, kentsel gelişim ve uyumlu çevre, ulaşım, yenilenebilir enerji, atık yönetimi, sanayi, tarım, hayvancılık ve orman konu başlıklarında eğitim verildi.

Mardin’de uyuşturucu operasyonunda 2 tutuklama Mardin’de uyuşturucu operasyonunda 2 tutuklama

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, günümüzün en önemli konularından biri olan iklim değişikliğine yönelik bilinçlendirme ve eğitim faaliyetlerine devam ettiklerini kaydederek, “İklim Değişikliği Eylem Planı projesi ile Kalkınma Ajansından 100 Bin TL’ye kadar hibe desteği almaya hak kazanmıştık. Bu destek çerçevesinde başta personelimize, STK üyelerine ve diğer kurumların personeline eğitimler veriyor ve çeşitli uygulamalar yapıyoruz. Hedefimiz iklim değişikliğine karşı kent direncini arttırmaktır” diye konuştu.