NİĞDE (İHA)– Niğde’de ilk defa Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan Cumhuriyetin 100. Yılında Uluslararası Mübadelede Niğde Sempozyumu ile disiplinler arası yaklaşım ele alınacak.

Mübadelenin uygulanışı ile sonuçlarının Niğde özelinde ve Türkiye genelinde ortaya konulacağı sempozyum, 16-18 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi öncülüğünde Niğde Valiliği ve Niğde Belediyesi iş birliğiyle düzenlenecek sempozyum, Altunhisar, Bor, Çamardı, Çiftlik ve Ulukışla ilçe belediyeleri ile Aktaş, Divarlı, Çukurkuyu, Gümüşler ve Konaklı belde belediyelerinin destek ve katkılarıyla gerçekleştirilecek.

Ayrıca Niğde Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği (NİKSED) ile Niğde Gazeteciler Birliği ise sivil toplum kuruluşları olarak sempozyuma destek veren kuruluşlar arasında yer alıyor.

Açılış Töreni’ne TBMM 29. Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop Katılacak

16 Kasım 2023 Perşembe günü saat 10.30’da Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi’mizde düzenlenecek sempozyumun açılışı TBMM 29. Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla gerçekleştirilecek. Törenin akabinde sempozyum, farklı alanlardaki bilim insanları ve araştırmacı-yazarların mübadele temalı bilimsel çalışmalarını sunacağı 14 farklı oturumla ve katılımcıların Niğde gezisi ile üç gün sürecek.

73 Araştırmacı 60 Farklı Başlıkta Mübadele Temalı Tebliğ Sunacak

Minikler hem eğleniyor hem öğreniyor Minikler hem eğleniyor hem öğreniyor

13 oturumun Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi, bir oturumun ise Bor Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirileceği sempozyumda, 73 araştırmacı 60 farklı başlıkta hazırladıkları mübadele temalı bilimsel tebliğlerini sunacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, “Bu yıl 100’üncü yıl dönümü olan nüfus mübadelesinden Anadolu’da en çok etkilenen şehirlerden birinin Niğde. Kuruluşundan bu yana başarılarla dolu 30 yılı geride bırakan üniversitemiz, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında uluslararası bir sempozyum ile mübadelenin uygulanışı ve sonuçlarını şehrimiz özelinde ve Türkiye genelinde ortaya koymak istemiştir. Bu sempozyumla Anadolu’nun yükseköğretim ve bilimde parlayan yıldızı üniversitemizde yurt içi ve yurt dışından gelecek davetlilerimizle mübadelenin tüm boyutlarıyla ele alınmasını amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Niğde’nin sosyokültürel yapısı ile kent kimliği için nüfus mübadelesinin çok özel bir yere sahip olduğunu vurgulayan Rektör Uslu, “Niğdeli hemşerilerimizin önemli bir kısmı Balkan Türk’ü kökenli mübadil ailelerden oluşuyor. Aynı milli kimliğe sahip olduğumuz ve bir asır önce anayurda dönmek zorunda kalan bu ailelerimiz, bu süreçte evlilik gibi ilişkiler nedeniyle Anadolu ahalisiyle de çabucak kaynaştılar. Dolayısıyla hepimiz çeşitli vesilelerle mübadil kültürüyle ve kimliğiyle ilişkiliyiz. Yurt içi ve yurt dışından üst düzeyde bürokratlar ile bilim insanlarının ve araştırmacıların katılacağı sempozyumumuza tüm hemşerilerimizi, sivil toplum örgütlerimizi ve basın kuruluşlarımızı davet ediyorum” dedi.