Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir programda Türkiye’nin deprem riski yüksek bölgelerine dikkat çekerek önemli uyarılarda bulundu. 6 Şubat 2023'te yaşanan büyük depremin ardından, uzmanlar Marmara Bölgesi'nde beklenen deprem için uyarılarını sürdürürken, Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'nin farklı bir bölgesine dikkat çekti.

“Tarih Tekerrür Edecek”

Prof. Dr. Görür, İstanbul için sık sık yaptığı uyarılara değinerek, tarihsel olaylardan ders alınması gerektiğini vurguladı. Görür, “Siz tarihten ders almazsanız, gerekeni yapmazsanız tarih tekerrür eder, aynı hataya bir defa daha düşersiniz. Biz tarih tekerrür etmesin diye bas bas bağırıyoruz” dedi. Marmara Bölgesi'nde alınması gereken önlemlere dikkat çekerek, 6 Şubat depremlerinin tekrarının önlenmesi gerektiğini belirtti ve "Korkuyorum ki tarih yine tekerrür edecek" ifadelerini kullandı.

En Çok Endişe Edilen Bölge: Erzincan,Tunceli ve Bingöl

Girlevik Şelalesi bayramda da vatandaşların uğrak yeri oldu Girlevik Şelalesi bayramda da vatandaşların uğrak yeri oldu

Prof. Dr. Naci Görür, şu anda en çok endişe ettikleri bölgenin Tunceli yöresi olduğunu belirtti. Erzincan ve Bingöl arasındaki Karlıova bölgesinin deprem olma periyodunun dolduğunu ve tehlikeli bir boyuta geldiğini açıkladı. Görür, bu bölgede depreme karşı gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizdi.

Editör: Selçuk ÖZDEMİR