CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Rusya'ya ihracat yapan Türk firmalarının yaşadığı mali sorunları gündeme taşıdı. Sarıgül, Rusya'ya yapılan ihracatta yaşanan tahsilat sorunlarını, Ticaret Bakanlığı'nın acil müdahalesini talep ederek, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunduğu soru önergesi ile kamuoyunu bilgilendirdi.

Sarıgül, özellikle aralık ayından itibaren başlayan ve ABD Dışişleri Bakanı Blinken'in ocak ayındaki ziyaretinden sonra artan transfer sıkıntılarına dikkat çekti. Milletvekili, Ticaret Bakanlığı'nın bu konuda acil çözüm üretmesi gerektiğini vurgulayarak, konuyla ilgili bir soru önergesi hazırladı.

RUSYA'DAN TÜRKİYE'YE PARA TRANSFERLERİ DURMA NOKTASINA GELDİ

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Rusya’ya ihracat yapan firmaların tahsilat sorunları yaşadıklarını belirterek, “Sıkıntılar aralık ayında başlamış, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in ocak ayındaki ziyaretinden sonra transferler tamamen durmuş. Ticaret Bakanlığı’nın bu sorunu acilen çözmesi lazım. Firmalara bilgi verilmiyor, bu nedenle konuyla ilgili bir soru önergesi verdim.” dedi.

Mustafa Sarıgül konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

Bu firmalar Rusya’ya füze satmıyor, silah satmıyor. Asansör satıyorlar, ayakkabı, tekstil, makine aksamı falan satıyorlar.

ŞİRİNLİK YAPARAK ABD’YE YARANAMAZSINIZ

ABD korkusuyla bizim sanayicilerimizi zora sokmayı anlamak mümkün değil,

ABD kendi alacağını hiçbir yerde bırakmıyor.

Böyle şirinlikler yaparak ABD’ye yaranamazsınız. Ayıdan post ABD’den dost olmaz.

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül’ün soru önergesi şöyle:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıdaki sorularımın Ticaret Bakanı Sayın Ömer POLAT tarafından 1982 Anayasası'nın 98.  ve T.B.M.M. Tüzüğü’nün 96’ncı ve 99’uncu Maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 31. 01.2024

Mustafa Sarıgül  Erzincan Milletvekili

Rusya’ya ihracat yapan firmalar tahsilat sorunları yaşıyorlar.

Bazı bankaların Rusya’dan gelen ödemeleri geri gönderdiği, bazı bankaların transfer işlemi yapmadıkları bilgisini alıyorum.

Transfer sıkıntısının aralık ayında başladığı ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in ocak ayı ziyaretinden sonra durduğu anlaşılıyor.

Rusya’ya ihracat yapan firmalar zor durumdalar. Firmalar, tahsilat yapamazlarsa nasıl ihracat yapacaklar? Nasıl ayakta kalacaklar.

İhracatta ciddi aksamalara yol açan bu sorunla ilgili firmalar ise endişeli bekleyiş içindeler.

Bu bağlamda;

1-    Yaşanan transfer sıkıntısı bankalardan mı kaynaklanmaktadır?

2-    Yaşanan sorunla ilgili olarak firma sahiplerine bilgi verilmekte midir?

3-    Rusya ile ticaretin devamı için bir çalışmanız var mı