Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü önceki yıllarda rutin olarak 2 doz uygulanan aşı sayısını bu yıl ilk kez 3’e çıkarılacağını ve ilk dozu 29 Ocak-31 Mart 2024 tarihlerinde bedeli alınmadan uygulanacağını duyurdu.

Sığır, manda, koyun ve keçi gibi çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan bulaşıcı bir hastalık olan şap hastalığının, ülkeler arası canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz yönde etkilerken büyük ekonomik kayıplara da neden oluyor. Şap hastalığı ihbarı mecburi olan hastalıklar arasında yer alıyor. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık et ve süt veriminde ciddi kayıplara neden oluyor. Özellikle genç hayvanlar hastalığa karşı son derece hassas olan hastalık ölümlere de yol açabiliyor. Hastalıkla mücadelede, büyükbaş hayvanların iller arasında sevklerinde şap aşılama şartı aranıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvan Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücadele Programı doğrultusunda yürütülen aşılama programı kapsamında her yıl rutin olarak 2 doz uygulanan Şap aşısı 2023 yılında tespit edilen daha önce ülkemizde görülmeyen SAT-2 virüsüne karşı 2024 yılında baskın aşılama, ilkbahar ve sonbahar dönemi olarak 3 doz uygulanacak.

Erzincan’daki aşılama çalışmalarına İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin de katılırken çiftçileri aşı kampanyasına destek olmaya davet ediyor.

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Bu yıl ilk kez 3 doza çıkardığımız aşının ilk dozunu 29 Ocak-31 Mart tarihlerinde aşı bedeli almadan uygulayacağız. Bakanlığımız Şap aşılama programı kapsamında yapılan çalışmalar il ve ilçe merkezlerimizde devam ediyor. Hayvanlarımızı hastalıktan korumak için aşı kampanyamıza katılmaya davet ediyoruz” denildi.