Cumhuriyet Halk Partisi Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, TBMM İliç Araştırma Komisyonunda görev alarak AFAD il binasında düzenlenen bir toplantıda komisyon üyelerine brifing verdi.

Brifing sonrasında bir açıklama yapan Milletvekili Sarıgül, "Kimse bu maden çıkarılmasın demiyor ama maden insan hayatından değerli değildir!" ifadesini kullandı.

Sarıgül, açıklamasında şunları belirtti: "TBMM adına denetim yetkisini kullanmak üzere buradayız. Sahada incelemelerimizi yapacağız. Hep birlikte hassasiyet içinde çalışarak, vicdanları tatmin eden bir sonuca ulaşacağımıza inanıyorum. Bu meseleye siyasi açıdan değil, vicdani açıdan bakıyoruz. Kimse bu maden çıkarılmasın, heba edilsin de demiyor. Ama hiçbir şey de insan hayatından değerli değildir. Bu maden, çevreye zarar vermeden, insan hayatına önem vererek, milli menfaatlerimize uygun şekilde nasıl çıkarılır? Bunu araştırmamız lazım.

Doğadan toplanan mantarlara dikkat Doğadan toplanan mantarlara dikkat

BU KAZALAR NEDEN GELİŞMİŞ ÜLKELERDE OLMUYOR DA BİZDE OLUYOR?

Bu sorunun cevabını bulmamız lazım. Neyimiz eksik? Denetim mi eksik, yönetim mi eksik, donanım mı eksik, bilgimiz mi eksik, bunları araştırmamız, eksiklerimizi gidermemiz lazım. Amacımız buna benzer faciaların bir daha olmamasıdır. Ancak bir daha olmasını istemiyorsak bu facianın sorumlularını da ortaya çıkarmamız lazım."