Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Radyoloji bölümü vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek için çalışıyor.

Canik’te öğrencilere akademisyenlerden eğitim Canik’te öğrencilere akademisyenlerden eğitim

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Sivas ve çevre illere kaliteli sağlık hizmeti sunmaya devam ediyor. Sağlık sektörünün gelişen teknolojilerini barındıran hastanede Radyoloji bölümünde hizmet kalitesi de her geçen gün artıyor.

8 Kasım Dünya Radyoloji Günü sebebiyle açıklamalarda bulunan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Serdar Aktı, “Bundan yaklaşık 128 yıl önce Wilhelm Conrad Röntgen x-ışınlarını keşfetti ve ilk radyoloji filmini çekti. Böylece radyoloji bilimi doğmuş oldu. Radyoloji biliminin diğer tıp disiplinleriyle olan derin ilişkileri, sağladığı kolaylıklar ve bilgiler sayesinde bugün tıp alanının en geniş uygulama alanlarına sahip olan disiplinlerinden biri olmuştur” dedi.

İnsanlara radyolojinin önemini anlatmanın ve radyasyon güvenliği konusunda farkındalık oluşturmanın gerektiğine dikkat çeken Aktı, “Aslında bizim dikkat etmemiz gereken iyonize radyasyondur. Ultrasonografi ve MR cihazlarında bulunan radyasyonlar, insanlara zararı olmadığını düşündüğümüz iyonize olmayan radyasyon çeşidi içermektedir. Fakat özellikle başta tomografi cihazı olmak üzere skopi, röntgen ve mamografi cihazlarında değişen düzeylerde iyonize radyasyon bulunmaktadır. Bugün güvenli diyebileceğimiz belirlenmiş bir radyasyon dozu yoktur. Bu nedenle ALARA (as low as reasonably achievable) prensibi doğrultusunda ve çeşitli kılavuzlar ışığında radyasyonu olabildiğince düşük dozlarda tutarak insanlara faydalı olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Üniversite Hastanesinde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Aktı, “2023 yılı içerisinde Üniversite Hastanemize 5 adet ileri düzey ultrasonografi cihazı, 1 adet 3 Tesla MR cihazı, dijital skopili röntgen cihazı ve dijital tomosentezli mamografi cihazı kazandırdık. Bu konuda bizlere desteğini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız’a çok teşekkür ediyorum. Artık bu cihazlarla tıbbi görüntülemeleri daha yüksek doğruluk ve hassasiyetle gerçekleştirebiliyoruz. Kontrastlı mamografi çekimleri yapabiliyoruz. Tıbbi cihaz portföyümüzü olabildiğince üst düzeyde tutarak ve teknik donanımımızı geliştirerek, halkımıza en iyi hizmeti vererek Üniversitemize değer katmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.