EBYÜ akademik ve idari personele Diksiyon ve Kurumsal İletişim Eğitimi Verildi EBYÜ akademik ve idari personele Diksiyon ve Kurumsal İletişim Eğitimi Verildi

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı önlem almak isteyen vatandaşlar Erzincan'daki aktarlara yöneliyor.

Sonbaharın gelmesiyle Erzincan'daki aktar dükkanlarında hareketlenme başladı. Kış mevsimine geçişle birlikte, vatandaşlar hastalıklara doğal çözümler aramak için ıhlamur, zencefil, zerdeçal, havlıcan, hatmi çiçeği, tarçın, nar çiçeği, ada çayı gibi bitkisel ürünleri tercih ediyorlar. Mevsim değişikliğinin etkisiyle birlikte hastalıklar da artış gösterirken, vatandaşlar bu dönemi doğal ürünlerle atlatabilmek için aktarlara yoğun ilgi gösteriyorlar. Aktarcı Özer Hanoğlu, mevsim geçişlerinde insanların savunma sistemlerinin en düşük olduğu zaman olduğunu belirterek, "Bu dönemlerde vatandaşlarımız antibiyotik ilaçlara ihtiyaç duyduğu gibi, doğal ürünlere de ihtiyaç duyabiliyor. Ihlamur, zencefil, zerdeçal, havlıcan, hatmi çiçeği, tarçın, nar çiçeği ve ada çayı gibi daha birçok bitkiye başvuruyor. Şu an işlerimizde yavaş yavaş bir hareketlilik yaşanmaya başlandı. Mevsimsel geçişler, insanların savunma sistemlerinin en düşük olduğu zamandır. Özellikle gündüz ve gece sıcaklık farkının fazla olması hastalıkların daha sık görüldüğü gösteriyor. Bu yüzden de halsizlik, kırgınlık, yorgunluk ve uyku problemleri ortaya çıkar. Özellikle grip, nezle ve buna bağlı soğuk algınlığı oluşuyor. Bizim için sezon açıldı diyebiliriz" dedi.

"Soğuyan Havalar, Bitkisel Çözümlere İlgiyi Artırıyor"

Hanoğlu, soğuyan havaların beraberinde hastalıkları getirdiğini belirterek, "Zayıf olan bağışıklık sistemini güçlendirmek ve soğuk algınlığına faydalı olduğu için zencefil, ada çayı ve ıhlamurun en çok satılan bitkilerdir. Diğer adı nar çiçeği olan hibiskusun bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve koruyucu olması sebebiyle özellikle kış aylarında, her gün bir bardak içilmesini öneriyoruz" diye konuştu.

"Ihlamurun Faydaları"

Ihlamur çayının düzenli tüketimi sonucunda mevsim geçişlerinde ve kış aylarında hastalıklara karşı koruyucu bir etkisinin gözlenebildiği belirtiliyor. Ayrıca, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon tedavisine yardımcı olduğu, öksürüğe neden olan bakterileri vücuttan uzaklaştırdığı, boğazı yumuşatarak boğaz tahrişini azalttığı, idrar söktürücü etkisiyle karaciğer ve safra rahatsızlıklarını iyileştirdiği, terlemeyi sağlayarak enfeksiyonlara karşı savaştığı, vücut direncini artırdığı ve stresi azalttığı belirtiliyor.

"Zencefilin Faydaları"

Zencefilin, soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyonlarla savaşmak için reçete edildiği ve vücudu sıcak tutarak terlemeyi artırdığı belirtiliyor. Ayrıca, sindirim sürecini kolaylaştırdığı, şeker seviyelerini dengelediği, kanser riskini azalttığı, nörodejeneratif hastalıkların başlangıcını geciktirdiği ve beyin hasarını azalttığı ifade ediliyor.