Muğla Büyükşehir Belediyesi yapımını tamamladığı tarihi Yağ Hali’nin açılış törenini Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün katılımıyla gerçekleştirildi.

Muğla genelinde tarihi değerleri sosyal ve kültürel hayata entegre eden Büyükşehir Belediyesi, Menteşe ilçesinde yapımını tamamladığı tarihi Yağ Hali’nin açılışını gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin Arasta bölgesindeki sosyal hayata kazandırdığı Yağ Hali 720 metrekare inşaat alanına sahip. 200 metrekare avluya sahip olan Yağ Hali yapım çalışmaları 2 Milyon 59 Bin TL’ye mal oldu.

Modern yapı tasarım dili ile kentsel doku kimliği sentezlenerek meydana getirilen Yağ Hali’nde Muğla Koruma Amaçlı İmar Plan Notlarına uygun şekilde, içerisinde bulunduğu tarihi dokuyu destekleyecek doğal malzemeler kullanıldı ve ‘Yeniyim Ama Sizdenim’ diyen bir yapı kent dokusuna kazandırıldı.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş konuşmasında, ”Bizler Menteşe Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi olarak bulunduğumuz günden buyana 10 yılı geride bıraktık çok güzel çalışmalar yaptık. Özellikle Büyükşehir Belediyemiz alt yapıdan üst yapı başta olmak üzere yaptığı çalışmalar ile tüm Türkiye’ye örnek bir kent haline Muğla’mızı getirdi bunların en başında Menteşe ilçemiz geliyor. Menteşemiz tarih ve kültür kenti kentsel sit bölgesinin bulunduğu Karabağlar yaylasına baktığımızda doğal sit alanının bulunduğu eşsiz bir yer. İşte gördüğümüz binada geçmişte dedelerimizin kullandığı yağ hali idi ama biz bunu 4 katlı çok çirkin bir beton olarak görüyorduk. İşte burada sosyal demokrat belediyecilik ortaya çıkıyor. Eğer Osman başkanım olmasaydı burada yıkılan 4 katlı binanın yerine 6-7 katlı çok çirkin bir bina yapıla bilirdi. Ama biz ne yaptık geçmişimizi, tarihimizi, kültürümüze sahip çıktık gelecek kuşaklar altına ala bilmek için Muğla’nın güzelliğini burada yansıttık ”dedi.

İliç’te 3. Ordu Komutanlığı arama-kurtarma timleri denetlendi İliç’te 3. Ordu Komutanlığı arama-kurtarma timleri denetlendi

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ise” Çok güzel bir kentte yaşadığımızı ve dışarıdan gelenlerin misafirlerimizin bunu çok iyi fark ettiğini ama biz kendimiz bunun içinde yaşadığımız için olağan geldiğini ama bu koruma anlayışının düşüncesinin Muğla’ya yapılan en büyük yatırım olduğunu özellikle belirtmek isterim. Gelecekte bu sokaklarda insanlar misafirler turisteler dolaşacak ve esnafımız Muğlalı hem tarımsal olarak ürettiklerinden hem de ticaretiyle özgün ürünlerini satması ile çok büyük değer kazandıracak ve Muğla başka bir kent ve o Menteşe olarak gerçekten onun paydaşı olacak. İçeride bu binanın eski halini göreceksiniz biz o eski binayı yıktık ve 2 katlı çağdaş mimari ile özgün kültürel otantik bir mimariyi birleştirmeye çalıştık. Burada yapılacak şey çok daha var benim sizlerden özellikle temennim şu yaşadığınız kenti anlamaya, öğrenmeye ve gerçekten değerli olduğu için onu sevmeye özen gösterin ve kentinizi bir dostlar kenti olarak geleceğe taşıyalım hepimize hayırlı olsun" diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ev sahipliğinde gerçekleşen açılışa Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, CHP önceki dönem milletvekili Süleyman Girgin, CHP Menteşe Belediye Başkan adayı Gonca Köksal, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.