Ege Üniversitesinin akademik paydaşı olduğu, dünyanın en büyük teknoloji yarışmalarına ev sahipliği yapan TEKNOFEST 2024’ün yarışmacı başvuruları başladı. Her yıl bir önceki yıla göre daha fazla yarışma kategorisinin açıldığı TEKNOFEST’te teknoloji yarışmaları; 46 ana, 117 alt kategoride düzenlenecek.

Temsilciler meclisinden TikTok yasağına onay Temsilciler meclisinden TikTok yasağına onay

Ege Üniversitesi, TEKNOFEST 2024’ün yarışmacı başvurularının başladığını duyurdu. Başvuruların 20 Şubat 2024 tarihine kadar yapılabileceği ifade edilirken, teknoloji yarışmaları; 46 ana, 117 alt kategoride düzenlenecek.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da, TEKNOFEST’in önemine dikkat çekerek, "Türkiye’deki teknoloji ve inovasyon ekosistemini desteklemek amacıyla başlatılan TEKNOFEST 2024 için başvurular başladı. Milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kurum ve kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenen bu organizasyon, havacılık ve savunma alanlarına yönelik araştırma geliştirmeye büyük önem veriyor. Ülkemizin üreten ve teknolojiyi kullanabilen beyin gücüne ihtiyacı bulunuyor. TEKNOFEST bu noktada, yeni neslin ilgisini bu alanlara yönlendirme konusunda başat rol oynuyor. Gençlerin hayallerini gerçekleştirmesi için farklı disiplin ve kategorilerde yarışmalar düzenliyor. Milli teknoloji hamlesini gerçekleştirme hedefine katkı sağlamak için başlatılan bu organizasyonun artık dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali haline geldiğini, ülkede sathında olduğu gibi üniversitemiz öğrencilerinin de yarışmalara ilgilerinin giderek arttığını ifade etmek isterim" dedi.

“Tüm birimlerimizle hazırlıklarımızı sürdürüyoruz”

Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST 2024’ün Adana’da gerçekleştirileceğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Dünyanın en büyük teknoloji yarışmalarına ev sahipliği yapan bu dev organizasyonun yarışmacı başvuruları başladı. Ege Üniversitesi olarak tüm birimlerimizle ve gücümüzle hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Proje geliştiren başta öğrencilerimiz olmak üzere her bir mensubumuzun ihtiyaç duyduğu her türlü desteği veriyor, heyecanlarını paylaşıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan milli teknoloji hamlesi vizyonunun en önemli göstergesi olan TEKNOFEST organizasyonunda, bu sene daha çok takımla yer alacağız. Tam akreditasyona sahip, öğrenci odaklı, araştırma üniversitemizin bilim ve teknoloji ekipleri yarışmaya disiplinler arası bir konseptle hazırlanıyorlar. Projelerinde geleceğin teknolojilerine odaklanıyorlar. Başvurularımızı yapıyoruz. Başta üniversitemiz mensupları olmak üzere tüm teknoloji tutkunlarını şimdiden Adana’ya davet ediyorum” dedi.

TEKNOFEST 2024’te; roket, model uydu, sağlıkta yapay zeka, biyoteknoloji inovasyon, sanayide dijital teknolojiler, uçan araba simülasyonu, eğitim teknolojileri, robotaksi binek otonom araç, tarım teknolojileri, savaşan İHA, çip tasarım yarışması gibi gençlerin ilgiyle takip ettiği 46 farklı teknoloji yarışması düzenlenecek. 2023 teknoloji yarışmalarından farklı olarak TEKNOFEST 2024 kapsamında; kablosuz haberleşme, blok zincir, hava savunma sistem teknolojileri, finansal teknolojiler, insansız deniz aracı, akıllı Wi-Fi kapsama ve TEKNOFEST robolig yarışmaları ise ilk defa başvuruya açılacak.