Tepebaşı Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl depremin ardından bölgedeki vatandaşlara hizmet veren ekipleri Gaziantep’in İslahiye ilçesinde düzenlenen anma etkinliklerine katılırken, hayatını kaybeden vatandaşlar anısına ve Miraç Kandili dolayısıyla mevlit programı düzenledi.

Depremin ardından enkazlarda arama-kurtarma faaliyetlerinde yer alan Tepebaşı Arama Kurtarma (TAK) ekibi ve depremzedelere sıcak yemek hizmeti gerçekleştiren Tepebaşı Belediyesi Nihal-İsmail Akçura Aşevi personelleri, o dönemde görev yaptıkları Gaziantep’in İslahiye ilçesine gitti. Bölgeye giden 13 personel, depremlerin 1’inci yılı nedeniyle hayatını kaybedenler için İslahiye Kaymakamlığı önünde saat 04.17’de düzenlenen anma programına katıldı. Anma programında, Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi ve dualar edildi. Programda yapılan konuşmalarda ise, deprem sonrası ülke olarak gerçekleştirilen dayanışma ruhuna dikkat çekildi.

Tepebaşı’nda dualar depremde hayatını kaybedenler için edildi

Tepebaşı Belediyesi, 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlar anısına ve Miraç Kandili dolayısıyla mevlit programı düzenledi. Programa, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra çok sayıda Eskişehirli kadın katıldı. Programın açılışında bir konuşma yapan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “Depremde vefat eden vatandaşlarımızı minnetle anıyorum” diyerek, “Bugün 6 Şubat, biliyorsunuz büyük bir deprem geçirdik. 11 ilimizi etkileyen bu deprem, asrın felaketiydi. Resmi kayıtlara göre 53 bin, gayri resmi kayıtlara göre ise 150 bin denen kaybımız var. Buradan depremde vefat eden vatandaşlarımızı minnetle anıyorum, geride kalanlara da sabırlar diliyorum. Allah, böyle bir afeti bir daha insanlığa yaşatmasın. Bugün 13 arkadaşımız Gaziantep’in İslahiye ilçesinde. Depremin yıl dönümünde oradaki vatandaşlarımızın yanında. Geçen sene de depremin hemen ardından bölgeye giden ilk belediyelerden birisiydik. İslahiye’de ilk sıcak yemek veren yer bizim aşevimizdi. Oradaki bütün depremzedeler, silahlı kuvvetlerin personelleri, doktorlar kısacası herkes bizim çadırlarımızda yemek yediler. Depremin üstünden 1 yıl geçmesine rağmen, sizler de televizyonlardan izliyorsunuzdur insanlar hala çok sıkıntı içerisindeler. Soğuk bir taraftan, evsizlik bir taraftan, beslenme bir taraftan Allah yardımcıları olsun. Biz hiçbir zaman desteğimizi kesmedik. Hatta geçen yıl mart ayında bir otobüsten diş kliniği yaptırdım ve bölgeye gönderdim. Bu kliniğimizde de 2,5 gibi bir sürede 3 bin 500 hastaya baktık. Elimizden ne geliyorsa desteklerimize devam edeceğiz. Bir de bugün Miraç Kandili. Kadir Gecesi’yle eşdeğer olduğu kabul edilen bir gecedir. Bu gece dualarımız eksiksiz kabul oluyor. İnşallah bugün edeceğimiz dualarla ileride sağlık, huzur, birlik içerisinde olalım. Hepinize sevilerimi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Daha sonra program, Osman Vahit Özdal tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ve edilen dualar ile son buldu.