Tokat’ta 6 Şubat depreminde ölen vatandaşları anmak için saat 04.17’de program düzenlendi. AFAD İl Müdürlüğünde düzenlenen programa il protokolü tam kadro katıldı.

6 Şubat depreminde İçişleri Bakanlığı tarafından Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Adıyaman ili Gölbaşı ilçesine koordinatör vali olarak görevlendirildi. Tokat’tan Arama ve Kurtarmada; 42 ekip, 522 personel görev yapmış, 409 vatandaşımıza canlı, 560 vatandaşımızın cenazesine ulaşılmıştı. 13 Şubat 2023 tarihinde arama ve kurtarma sonlandırılmıştı. Hatay iline, 18 personel, 4 araç ile personel gönderilmiş, 193. ve 202. saatlerde vatandaşlarımız canlı olarak kurtarılmıştı. 193 personel, 19 araç ile acil sağlık hizmetleri yürütülmüş, tüm köyler taranmıştı.

Gölbaşı ilçesi Devlet Hastanesi kendi binasında ve kendi personeli ile 22.02.2023 tarihinde hizmet vermeye başladı. Gölbaşı İlçesi Devlet Hastanesi Eczanesi 09.02.2023 tarihinde hizmet vermeye başlamış, ilçedeki 12 eczane ise çalışmaktadır. Tokat Valiliğinden, 750 tır/kamyon, diğer illerden, 539 tır/kamyon olmak üzere, toplam 1.289 tır/kamyon yardım Gölbaşı ilçemize ulaşmıştır. Tokat Valiliğimizden, 233 tır/kamyon yardım diğer afet bölgelerine gönderilmiştir. 16 farklı noktada, günlük 32.300 öğün yemek, 13.200 ekmek, 3.700 pide dağıtımı sağlanmıştır. 5 ana depo, 4 sosyal market ile hizmet verilmiştir. Afetin yıl dönümünde saat 04.17’de ilçe protokolü AFAD İl Müdürlüğü binası konferans salonunda anma programı düzenlendi.

Depremde görev yaptığı 2 aylık sürecin bütün kariyerinden daha fazla insana dokunduğunu ifade eden Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, "Bir yıl önce bu gece bir sokakta kar yağışı ile ilgili olarak istişareleri yapıyorduk. Saat 04.17 olduğunda tüm ülkemizin ciğerini yakan çok büyük bir faciayla, doğal afetle karşılaştık. Kahramanmaraş Pazarcık merkezli deprem sonrasında yine Elbistan’da yaşanan ikinci depremle birlikte yaklaşık 14 milyon vatandaşımızın yaşadığı 11 ilimizi kapsayan bir bölge tarihin gördüğü en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip deprem olarak kayıtlara geçti. Ancak bunun ötesinde aziz milletimizin o büyük ferasetiyle, yardımseverliğiyle müthiş bir destan yazıldı. Sadece Tokat anlamında değil ülkemizin her yerinde vatandaşlarımız, hayırseverlerimiz, insanlarımız bu bölgede bir taşı kaldırma yarışına girdi. Tokat’ın tarihteki adı ’Dar-ul Nasîr’dir. Yani yardım edenlerin şehri demektir. Bunu bir kez daha fazlasıyla gösterdi. En ücra köşesinden vatandaşlarımız Zile’den Reşadiye’ye kadar tüm bölgede orada bambaşka hikayeleri yazdılar" dedi. Protokol program sonrası Karşıyaka Merkez Camiinde kılınan sabah namazının ardından hayatını kaybeden depremzedeler için dua edildi.