banner377

Başkan Köksoy, “tarihi Köprü Restorasyon Çalişmalari Bir Ay İçinde Tamamlanacak”

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Belediye çalışmalarını denetleyerek, çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.Başkan Köksoy, Ardahan Tarihi Köprü üzerinde yapılan çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada, köprü üzerinden...

Başkan Köksoy, “tarihi Köprü Restorasyon Çalişmalari Bir Ay İçinde Tamamlanacak”
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Belediye çalışmalarını denetleyerek, çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.
Başkan Köksoy, Ardahan Tarihi Köprü üzerinde yapılan çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada, köprü üzerinden geçen su ishale hatlarının yapılan çalışma ile Kura nehrinin altından geçirileceğini söyleyerek şunları kaydetti:
“Ardahan’ımızın tarihi çelik köprüsü, bütün hemşerilerimizin de bildiği gibi, tarihi sit kapsamındadır. Bu çerçevede, maalesef geçmişte bu kıymetli tarihi değerin üzerine kanalizasyon hattı, su ishale hatları geçirilerek, köprünün tarihi değeri ve kullanılabilirliği sürecinde önemli zararlar verilmiştir. Buna istinaden, yaptırdığımız proje çerçevesinde öncelikle tarihi köprü restorasyon projesini tamamladık. Üzerindeki 500 mm’lik, 300 mm’lik, 200 mm’lik su ishale hatları geçirilen bu hatlar, Çataldere köyünden şehrimizi, Ana su deposunu besleyen hatlardır. Bu dağıtım hatları köprü üzerinden sökülerek, nehir altından yer altından geçişi yapılıyor. Çalışmanın yaklaşık bedeli (sadece boruların su altına alınması) 600. Bin TL civarındadır. İnşallah bu çalışmalar bir ay içerisinde bitirilecektir.’’ Dedi.
Önümüzdeki yıl itibari ile köprünüzün restorasyon çalışmalarına başlanacağını söyleyen Köksoy, ’’Önümüzdeki yıl itibari ile köprünüzün restorasyon çalışmaları uygulamaya girecek ve halkımızın özlemle beklediği bu tarihi köprümüzde, nehir üzerinde; yürüyüşe, dinlenmeye ve balık tutma etkinliklerine açık olacaktır. Ayrıca tarihi kale, tarihi aziziye kışlası, tarihi köprü ve nehirle birlikte bu bölge cazibe merkezi olacaktır. Çalışmalar tamamlandığında, Ardahan’ın ve bu bölgenin değerini artıracak bir projemiz daha hayata geçmiş olacaktır. Şimdiden hayırlı olsun” dedi.
Başkan Köksoy ayrıca, restorasyon yapımının, Karayolları Genel Müdürlüğü ile birlikte yapıldığını da sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER