Erzincan Valisi Mehmet Makas, 13 Şubat Erzincan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yıl dönümü münasebetiyle bir mesajı yayımladı.

Vali Mehmet Makas mesajında şu görüşlere yer verdi.

“Erzincan’ın kurtuluş günü, aynı zamanda bizim kardeşliğimizin, birlikteliğimizin yıl dönümüdür. Döneminin en güçlü silahlarıyla, toplarıyla milletimizi yok etmek isteyenlere, vatanımızı parçalayarak bölmek isteyenlere karşı tarihte eşine az rastlanır bir bağımsızlık mücadelesi sergilemiş ve sonunda da muvaffak olmuş bir milletin mensuplarıyız. Çanakkale’de, Sakarya’da, düşmana boyun eğmeyen ecdadımız, Erzincan’da da büyük bir kahramanlık göstermiş, bu aziz topraklara helal getirmemiştir.

 

Bu coğrafya tarih boyunca şer güçlerin hesap yaptığı, kirli ittifaklar kurmaya çalıştığı bir yer olmuştur. Hamdolsun ki hamiyetli vatan evlatları sayesinde bugüne kadar hesapları bozarak zalimlere boyun eğmedik. Bundan sonra da kimseye boyun eğmeyeceğiz. Bu topraklar bize ecdadımızın emanetidir. Bizler bu emanete ilelebet sahip çıkacağız. Çünkü bizim tarihi sorumluluklarımız var. Mazlumun, mağdurun, garibin, kimsesizin yanında olmak için 13 Şubat şuurunu hep diri tutacağız.

Büyük mücadeleler sonunda kazanılmış Erzincan’ımızda yaşayan vatandaşlarımızın daha müreffeh bir hayat sürmeleri için el birliğiyle gönül birliğiyle şehrimizin ve ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunacağız. Ecdadımız nasıl kenetlenerek bir olarak yurdumuzu düşman işgalinden temizlediyse, her zorluğu birlik ve beraberlik içerisinde aştıysa bundan sonra da geçmişten aldığımız güçle istiklalimizi muhafaza etmek, istikbalimizi temin etmek için azim ve kararlılıkla çalışacağız.

Bizler en zor dönemleri birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek atlatmayı, birbirimizin yarasına merhem olmayı şanlı tarihi boyunca her zaman başarmış bir milletin mensuplarıyız. 1939 Erzincan, 1976 Muradiye, 1999 Gölcük depremlerinde de Aziz Milletimiz bir ve beraber olmuş, yaşanan büyük acıların yaralarını hep beraber sarmıştır. Bugün de 10 ilimizi etkileyen bu büyük felaketin acılarını yine el birliğiyle birlik ve beraberlik içerisinde atlatacağız. Bu vesileyle bir kez daha depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; ailelerine, yakınlarına ve Aziz Milletimize başsağlığı, yaralı kardeşlerimize şifalar diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye Yüzyılı’nda, Türk’ün Çağı'nda, imanlı yüreklerle elif gibi dik ve kavi durarak vatanını korumuş ecdadımızın kahramanlık destanının 105. yıl dönümünde tüm hemşehrilerimi saygıyla muhabbetle selamlıyor, bütün Erzincanlı hemşehrilerimin gurur ve onur gününü yürekten kutluyorum.” dedi.