Yaşar Üniversitesi, Avrupa Komisyonu Araştırmada İnsan Kaynakları Mükemmeliyet Ödülüne layık görülürken, Türkiye’de bu ödülü alabilen üçüncü üniversite oldu.

Yaşar Üniversitesi, AB Jean Monnet Mükemmeliyet Merkezi tarafından İnsan Kaynakları Müdürlüğü ekibi bilgi desteği ile yapılan başvuru sonucunda, Avrupa Komisyonunun Araştırmacılar İçin İnsan Kaynakları Stratejisi (HRS4R)- Araştırmada İnsan Kaynakları Mükemmellik Ödülünü almaya layık görüldü. Yaşar Üniversitesi, Türkiye’de bu ödülü alabilen üçüncü üniversite oldu.

Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, üniversitenin uluslararasılaşmasına kurulduğu günden bu yana büyük önem verdiklerini belirterek, "Ulusal ve uluslararası projeler ve iş birlikleriyle gelişen araştırma süreçlerimizde uyguladığımız insan kaynakları politikalarımızla, ’uluslararası bir ödüle’ layık görülmemiz bizler için gurur verici oldu. Üniversitemizin hem ulusal hem de uluslararası araştırmacılar için önemli bir gelişim ve üretim merkezi olması için çabalarımız devam ediyor. Bu yöndeki çalışmalarımızın artarak sürdürülebilmesi için elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Levent Kandiller ise bu ödülün, üniversitenin yıllardır süregelen araştırma süreçleri, projeleri ve eğitim iş birlikleri ile Avrupa’daki prestijli üniversiteler ağının bir parçası olduğunu gösterdiğini ifade etti. Prof. Dr. Levent Kandiller, şunları söyledi:

“Sadece eğitimde değil araştırmada da belirli ilkelere ve önceliklere olan taahhüdümüzü bu ödül başvuru sürecinde yeniledik. Aynı zamanda detaylı bir kurumsal ihtiyaç analizi ile önümüzdeki yıllar için de bu konudaki yol haritamızı çizdik. Araştırmacılarımızın çalışma süreçlerinde; açık, şeffaf ve liyakat esasına dayalı istihdama ilişkin prensipleri benimsemiş bir üniversite olarak bu prensiplerin uygulamadaki yansımalarını geliştirme arzumuzu daha da pekiştiren bir ödül oldu.”

Kahramanmaraş’ta kardelenler görsel şölen oluşturuyor Kahramanmaraş’ta kardelenler görsel şölen oluşturuyor

Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve AB Jean Monnet Mükemmeliyet Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gökay Özerim de, Türkiye’den bu ödüle layık görülen üçüncü üniversite olduklarını belirterek, “Avrupa Araştırma Alanı, şuanda dünyanın en önemli bilgi ve inovasyon üretim merkezlerinden biri haline dönüşmüş durumda. Ülkemizin bu alana katkı sağlayabileceği ya da çıktılarından faydalanabileceği birçok unsur bulunuyor. Üniversiteler ve araştırmacılar bu noktada en önemli bağlantı noktaları görevini üstleniyorlar. Bu ödül de kurum olarak üniversitemizin bu süreçlerde sorumluluk üstlenmeye yönelik iradesini sergilemesi açısından önem taşıyor" diye konuştu.