Vali Aydoğdu ile Milletvekili Karaman, Bakan Bak ile görüştü Vali Aydoğdu ile Milletvekili Karaman, Bakan Bak ile görüştü

Erzincan’da yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte bisiklete olan rağbet artarken, bu durum bisiklet tamircisi ve satıcılarını sevindirdi. İnönü Mahallesi’nde bisiklet tamiri yapan esnaf, havaların ısınmasıyla birlikte satışlarda ve tamiratta büyük bir canlılık yaşandığını belirtti. Vatandaşlar, çevre dostu ve sağlıklı bir ulaşım alternatifi olan bisikleti tercih ederek satıcıların yolunu tutuyor. Bisiklet kullanımı hem ulaşım hem de gezi amaçlı olarak tercih ediliyor.

Okulların kapanmasının ardından vatandaşların çocuklarına bisiklet alması da satışları artırdı. Esnaf, her bütçeye uygun bisiklet satışı yaptıklarını ve fiyatlarda geçen yıla göre az da olsa bir artış olduğunu ifade ediyor.

Bisiklet tamiri yapıp dükkanındaki bisikletleri kiraya veren Fuat Kaya, işlerinin bu yıl çok yoğun olduğunu belirtti. Kaya, “Şu anda işlerimiz çok yoğun, daha önce bu kadar yoğunluk yoktu. Fiyatlar artmış olmasına rağmen talep çok fazla. Önceki yıllarda bu kadar alışveriş olmuyordu. Maşallah iki katına fiyatlar arttı ama yine de alıyorlar. Bisiklet tamiri yaptırıyorlar. Akşama kadar burada yoğunluktan dolayı nefes alamıyoruz. Şu anda bisiklet fiyatlarında yükselme var," diye konuştu.

Yapılan zamlardan sonra ikinci el bisikletlere rağbetin arttığını belirten Kaya, "Fiyatlar günlük değişiyor, her gün zam geliyor. Parçalar dolar üzerinden geliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşıyoruz ama Türkiye parasıyla alışveriş yapmıyoruz. Her şey dolara bağlı, dolar ile alışveriş yapıyoruz. Bizim sezonumuz yazın açılır, kışın satışlar düşer, yazın artar. Gelen müşteriler genelde ikinci el alıyor. 5 bin TL bir bisiklete veremiyor ki nasıl versin asgari ücretle çalışan adam. Her ailede 4-5 tane çocuk var. Hangi birine alsın, mecburen ikinci ele yöneliyor," şeklinde konuştu.

Kaynak: iha