2016 yılında 24 yaşındayken yüksek lisans yapmak üzere Amerika’ya giden Nazlı Esen Ummansu, çay pazarını keşfetti. Bugün ülke içerisinde kurduğu fabrikada günlük 15 ton bubble tea üreten genç girişimci, ürünlerini yurt içerisinde 4 bin noktaya, yurt dışında ise 21 ülkeye ulaştırmayı başardı.

Genç girişimci Nazlı Esen Ummansu’nun hikâyesi 2016 yılında henüz 24 yaşındayken Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans yapmak üzere gittiği Amerika ziyareti sırasında artizan çaylarla tanışıp, araştırmaları sonucu dünyadaki çay pazarını keşfetmesiyle başladı. Tea Co markasıyla artizan çaylar üreten Nazlı Esen Ummansu, son yılların özellikle gençler arasında popülaritesi artan bubble tea üretimine de geçti. Kurduğu The Boba Co. firmasıyla bubble tea’yi teneke kutuya sokmayı başaran girişimcinin ürünleri pek çok noktada tüketiciler ile buluşuyor. Nazlı Esen Ummansu, ürünün daha çok tüketiciye ulaşması ve pazar hacminin daha da yukarı çıkması için Antalya’da düzenlenen 30. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı’nda (Food Product) standı ile yerini aldı. Çok sayıda firma temsilcisi standı ziyaret edip bubble tea yudumlayarak ürün hakkında bilgi aldı.

“Yüzde yüz yerli sermaye ile Türkiye’de üretimini yapmaya başladık”

Hikayesinin 2016 yılında henüz 24 yaşındayken yüksek lisans yapmak üzere gittiği Amerika ziyaretinde başladığına dikkat çeken genç girişimci Nazlı Esen Ummansu, “Yaklaşık 8 yıl önce dünya çayları sektöründe ilk girişimimi yaptım. Yurt dışında çok popüler olan ama ülkemizde çok bilinmeyen dünya çaylarının ülkemizde tanıtılmasını sağladım. Daha sonrasında hem Amerika’da hem de Avrupa’da kullanımı çok artan bubble tea ürünlerinin yüzde yüz yerli sermaye ile Türkiye’de üretimini yapmaya başladık. Şu an Türkiye’de ve Avrupa’da en büyük bubble tea üreticisi konumuna geldik. Ben dünya çaylarıyla Amerika’da yüksek lisans yaparken tanıştım, sonrasında ülkemizde büyük bir sektör açığı olduğunu gördüm. Bu ürünlerin ülkemize getirilmesi noktasında bir çalışma başlattık. Çay bizim çok yakından bildiğimiz bir sektör. Dünyadaki uygulamalarını ülkemizde o kadar da bilmiyoruz. Biz tüm çalışmalarımıza çayın siyah çaydan daha fazlası olduğunu anlatabilmek hedefiyle başladık” dedi.

“Bu ürünlerin ülkemize ithal girmesini değil ülkemizde üretilmesini istedik”

Bir süre sonra bubble tea sektörü ile tanıştığını belirten Nazlı Esen Ummansu, “Bu ürünlerin ülkemize ithal girmesini değil ülkemizde üretilmesini istedik. Bubble tea 5-6 yıldır hem dünyada hem de ülkemizde çok yaygınlaştı. Dışı deniz yosunu içerisi ise meyve şurubundan yapılan herhangi bir soğuk içeceğin içerisine koyularak içtiğiniz zaman ağzınızda patlayan bir deneyimdir. Biz bu ürünü şu anda 21 ülkeye ihracat ediyoruz. Aynı zamanda Türkiye’de 4 binden fazla noktaya satışını gerçekleştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Tercih edilebilirliği günden güne artıyor”

Günlük 15 ton bubble tea üretimi yaptıklarını belirten Ummansu, “Hem yurt dışında hem de yurt içerisinde ciddi bir talep var. Yatırımlarımız sürekli devam ediyor. Bu yıl kapasitemizi bir önceki yıla göre 12 kat arttırdık. 2025 yılı hedeflerimizde yine bir kapasite artırımı öngörüyoruz. İçerisinde patlayan meyve suyu toplarının olduğu soğuk çaylar bunlar. Farklı bir deneyim sunuyor. Tercih edilebilirliği günden güne artıyor. 4 gün buradayız. Hem mevcutta bulunan bayilerimizle bir araya gelerek yeni ürünlerimizi anlatmak hem de yeni müşteriler bularak yeni bağlantılar kurmak istiyoruz” dedi.