Anadolu Üniversitesi Eskişehir Meslek Yüksekokulu (EMYO) tarafından düzenlenen “Ekmek ve Ekmekçilik” konferansı Eskişehir Meslek Yüksekokulu Seminer Salonunda gerçekleştirildi.

Ekmek Kursu Kurucusu ve Eğitimcisi, Mutfak Kitap Sahibi İbrahim Dinç’in konuşmacı olarak yer aldığı seminere öğretim üyeleri ve öğrenciler katılım gösterdi.

“Ülke olarak çok zengin bir kültüre sahibiz"

Konuşmasına başlamadan önce akademik kariyerini katılımcılarla paylaşan Ekmek Kursu Kurucusu ve Eğitimcisi, Mutfak Kitap Sahibi İbrahim Dinç şunları söyledi:

“Başarmak için bir tek alandan başlamak lazım, ülke olarak çok zengin bir kültüre sahibiz. Mezopotamya dediğimiz yer; İran, Irak, Suriye ve Türkiye bütün tohumların başkentidir. Dünyadaki tüm buğdayların atası Türkiye’den yayılmıştır ve Türkiye’de 400’den fazla buğday çeşitliliği vardır. En bilinenler Karakılçık, Siyez, Kavılca gibi buğdaylardır. Buğdayların yetişmiş olduğu coğrafyaya göre protein değerleri değişir. Aslında insan ırkı gibi buğdaylar da kendi aralarında farklı ırklara ayrılırlar. Ülkemizde pandemiden sonra insanlar buğdayın özelliklerini tam anlamıyla keşfetmeye başladı. Bu kapsamda son zamanlarda 18 yaşında girişimci gençler sayesinde ekmek sektörü araştırılmaya ve öğrenilmeye başlandı.”

Soru cevap kısmıyla devam eden konferansın sonunda İbrahim Dinç’e hediye ve teşekkür belgesi takdim edildi.