Erzincan’da besiciler, sürülerini kışın ardından yeşeren meralarda otlatmaya başladı. Havanın ısınması ve karların erimesiyle meralar yeşerdi.

Kış boyunca ahırlarda baktıkları hayvanlarını yem ve kuru ot ile besleyen hayvan sahipleri, baharın gelişiyle rahat bir nefes aldı. Sürülerini dağların eteklerinde yeşeren meralarda otlatmaya başlayan besiciler, yem maliyetinden kurtulmanın sevincini yaşıyor. Besicilerden Cemal Ağduman, zorlu bir kışı geride bıraktıklarını, havanın ısınmasıyla hayvanları meralara çıkardıklarını söyledi.

Erzincan’da bağlarda kontroller sürüyor Erzincan’da bağlarda kontroller sürüyor

Baharın gelmesine sevindiklerini belirten Ağduman, "Hayvanlarımızı çıkardık. Mutluyuz. Köyümüzde bir tarafta kar bir tarafta yeşillik var. Kışın çok zorluk çekiyoruz. Yaklaşık 5 ay karla mücadele ediyoruz. Kuzuları daha çıkarmadık. Onları da birkaç gün sonra çıkaracağız. Bizim işimiz bu." diye konuştu.

Selçuk Gül de 5 aydır ahırlarda besledikleri hayvanları meralara çıkardıklarını anlatarak, "Kışın hayvanlar ahırlarda kalıyor bu da masraflı oluyor. Bölgemizde binlerce hayvan meralara çıktı. Biz de hayvanlarımızı merada otlattığımız için mutluyuz." dedi.