6 Şubat 2023 tarihi saat 04.17’de merkez üsleri sırasıyla Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 7,8 ve 7,6 büyüklüklerindeki iki depremde yaşamını yitirenler için Iğdır’da anma programı düzenlendi

6 Şubat 2023 tarihi saat 04.17’de merkez üsleri sırasıyla Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 7,8 ve 7,6 büyüklüklerindeki iki deprem meydana geldi. Deprem Kahramanmaraş’ın yanı sıra başta Gaziantep, Hatay, Kilis, Adıyaman olmak üzere 11 ilde yıkıma neden oldu. 6 Şubat depreminden dolayı 53 bin 537 kişi öldü, 107 bin 213 kişi de yaralandı. Depremin birinci yılında tüm Türkiye’de olduğu gibi Iğdır’da da anma programı düzenlendi. Sabah saatlerinde Iğdır İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde Iğdır Valisi ve Belediye Başkanvekili Ercan Turan başkanlığında kurum müdürleri ve Sivil Toplum kuruluşların da hazır bulunduğu il bazlı değerlendirme toplantısı ve basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması öncesi 6 Şubat depremi ile ilgili video izletildi. 6 Şubat depremin büyük bir felaket olduğunu belirten Vali Ercan Turan; “Türkiye tarihinde emsali görülmemiş büyük bir afetle karşılaştık. Tüm afet senaryoları genelde tek bir il üzerinde düşünülürken dünyada emsali görülmemiş şekilde 11 ilimizi kapsayan 120 bin kilometrekareyi etkileyen bu afet karşısında insanımız tek yürek olmuştur. Asrın felaketinde asrın dayanışmasına dayan bir çalışma ortaya çıkmıştır. Iğdır’ımız depremin ilk saatlerinde sonra çabuk toparlanmış Iğdır Valiliği olarak 159 araç bin 949 personel ile afet bölgesinde toplamda 2 bin 332 afetzedenin tahliyesi ilimize gerçekleştirilmiştir. Depremde 53 bin 537 kardeşimiz, canımız şehit oldu. Böyle büyük bir kaybın yaşanacağı hiçbirimizin aklına gelmiyordu. Bu afet canımız yaktı ama bize birçok açıdan da ders verdi. Affede hazırlık konusunda her daim tetikte olmamız gerektiğini gösterdi” dedi.

Toplantı sonrası Iğdır İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ndeki (AFAD) fotoğraf sergisi gezildi. Daha sonra Iğdır Merkez Ulu Camiinde depremde hayatını kaybedenler için sabah namazı sonrası Mevlid-i Şerif okundu.