Muş’ta, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerde arama kurtarma çalışmalarına katılan kamu personeli ve gönüllülerin katılımıyla dayanışma ve bilinçlendirme standı kuruldu.

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilde etkili olan depremlerin birinci yılında, Muş’ta da anma etkinlikleri düzenlendi. Eski hükümet konağı önünde İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğünün koordinasyonunda, kamu personeli ve gönüllülerin katılımıyla arama kurtarma çalışmalarına destek veren bir stant kuruldu. İl Jandarma Komutanlığı, AFAD Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Kızılay Şube Başkanlığı ile gönüllü derneklerin arama kurtarma ekiplerinin açtığı stantları gezen Vali Avni Çakır, stantlarda sergilenen ekipmanlarla ilgili bilgi aldı.

Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Avni Çakır, 6 Şubat depremlerinde arama kurtarma çalışmalarına katılanları vatandaşlarla buluşturmak ve deprem gerçeğine dikkat çekmek amacıyla stant kurulduğunu belirterek, “Tüm ülke çapında olduğu gibi Muş’ta da büyük bir üzüntüyle biz de bugün kayıplarımızı rahmetle minnetle tekrar andık. Tekrar hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabırlar diliyoruz. Afetler ülkemizin bir gerçeği. Bu deprem şeklinde, sel afeti şeklinde, farklı şekilde olabiliyor. O yüzden bizim görevimiz bir taraftan da hem afetlere dayanıklı kentler inşa etmek, hem yapı stokumuzu baştan geçirmek, hem de insanlarımızı, gençlerimizi, vatandaşlarımızı afet konusunda bilinçlendirmek ve bilgilendirmek gerekir. Bu kapsamda biz de hem yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında burada hem afet bölgesine gitmiş, bizzat sahada görev yapmış arkadaşlarımızı, vatandaşlarımızla buluşturmak istedik. Vatandaşlarımızla AFAD ve AFAD gönüllü kadrosunda bir farkındalık oluşturmak, onların bu konudaki soruları ve talepleri varsa onlara cevaplandırmak için şehrimizin meydanında böyle bir etkinlik düzenledik. Burada 350’den fazla personel, 15’ten fazla araç gereçle beraber arkadaşlarımızın hem kapasitelerini hem de çalışmalarını vatandaşlarımıza anlatmak istedik” dedi.

Gönüllülere afet anında duyulan ihtiyaca da değinen Vali Çakır, “Muş olarak biz de tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla, personel sayısı yeterli olan arama kurtarma timlerinin oluşumuna, eğitimlerine çok büyük bir ağırlık veriyoruz. Onların imkan ve kapasitelerini geliştirme noktasında da çalışmalar yürütüyoruz. İnşallah bu anlamda ihtiyaç anında Muş bütün gücüyle ihtiyaçlar nerede olursa olsun oraya koşacağız. Şu ana kadar yaklaşık 750 rakamına ulaştık, bunu ilk etapta bine de ulaştıracağız. Bir gönüllü ordumuz ve kuvvetimizle afete ihtiyaç duyulan noktada da göreve hazır bir şekilde bekleyeceğiz. Ben tekrar depremin bu yıl dönümünde kayıplarımızı rahmetle minnetle bir kez daha anıyorum. Tekrar ülkemizin başı sağ olsun diyorum, yakınlarını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan sabırlar diliyorum” şeklinde konuştu.

Erzincan'da kadın futbolunun gelişimine yönelik panel düzenlenecek Erzincan'da kadın futbolunun gelişimine yönelik panel düzenlenecek

Programa; Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Kantar, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Kasım Ermiş, İl Emniyet Müdürü Serkan Karaman, kamu kurum amirleri ile gönüllüler ve vatandaşlar katıldı.