Uluslararası Turan Film Festivali; Ege Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla Ege Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşecek. Türk dünyası sinemasını bir araya getiren festival, 2-3 Mayıs tarihlerinde İzmir’de sinema tutkunlarını buluşturacak.

Nobel Barış Ödülü Adayı Dünyaca Ünlü Yazardan Almanca Barış Psikolojisi Nobel Barış Ödülü Adayı Dünyaca Ünlü Yazardan Almanca Barış Psikolojisi

Festival kapsamında Türk dünyası sinemasının örnekleri izleyicilerle buluşacak. Yarışma ve gösterim bölümlerinin yanı sıra atölye çalışmaları, panel ve söyleşiler gibi etkinliklerle sinemaseverler, yapımcılar, yönetmenler ve sanatçılar bir araya gelecek, deneyimlerini paylaşacak.

Festivalle ilgili bilgiler veren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Festival kapsamında uluslararası film yarışması, söyleşiler, fotoğraf sergileri, gösterim seçkisi, resim sergisi, konserler ve dans gösterisi sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Festivale 77 ülkeden bin 55 başvuru yapıldı. Türkiye’den 158, Azerbaycan’dan 47, Kırgızistan’dan 31, Kazakistan’dan 21, Özbekistan’dan 15 ve Türkmenistan’dan 10 film katılım gösterdi. Yapılan tüm başvurular, alanlarında duayen jüri üyelerinden oluşan seçili kurullar tarafından incelendikten sonra dereceye girenler belirlendi. Dereceye giren eserlerin yanı sıra 13 özel kategoride de ödüller verilecek” dedi.

Etkinliğin ilk gününde Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda açılış töreni, kısa film seçkisi ve film gösterimi yapılacak. İkinci günde ise yine İletişim Fakültesi’nde kısa film seçkileri olacak. Etkinliğin ödül töreni 3 Mayıs Cuma günü Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) saat 19.00’da yapılacak.

Ege Üniversitesinin başvurusu üzerine Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından “Uluslararası Turan Film Festivali” ismi ile patent altına alınan festival, “Kızılelma” teması ile gerçekleştirilecek.

Kaynak: iha