İçinde barındırdığı 200 araçlık kapalı otopark, modern dükkanlar ile donatılarıyla şehrimizin önemli ihtiyaçlarını karşılayacak ve şehrin simgesi Ulu Cami’nin dünyaya açılmasını sağlayacak olan 30 Ağustos İş Merkezi ve Zanaat Çarşısı, hizmete açıldı.

Şehrin simgesi Ulu Cami’nin önünün açılmasını sağlayacak olan ve Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın vizyon projelerinden biri olan 30 Ağustos İş Merkezi ve Zanaat Çarşısı, hizmete açıldı.

Ulu Cami İş Merkezi’nin yıkımının başlamasının ardından yapılan açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, "Önce burayla beraber yan taraftaki belediyemizin iş hanı olarak bilinen mülkün yaklaşık 3’te biri ve diğeri de yüzde elliden fazlası Osmangazi Elektrik Dağıtım Şirketine ait olan yan tarafa başladık işe. Tavşanlı yolundaki belediyemizin mülküyle OEDAŞ’la birlikte takas işlemi başlattık, meclisimizden geçirdik, her şey tamamlandı üzerine 700 lira ya onlara ya da onlar bize verip bu iş olacak iken duyduk ki orası bir vakıfa verilmiş. Hemen dedim arkadaşlara, arkadaşlar uğraşmayalım, yan tarafa başlayalım burayla ilgili. Burayı da devam ettirdik, burası da eski 30 Ağustos İlk Öğretim Okulu vardı. Milli Eğitim Müdürlüğümüzle Valiliğimizle görüştük, bir buçuk yıl buranın özel idareye ait bir alan üzerinde kurulmuş okula tahsis bir alan olduğunu öğrenemedik. En son öğrendik ki yer Özel İdarenin okula tahsis edilmiş, okulun müdürümüz ve diğer bürokratlar yazışmalarımıza rağmen bir buçuk yıl sonra ancak burayı boşaltabildik. Ve arkasından buraya iş merkezi projesini gündeme getirdik. İmar değişikliği gerekiyor, Anıtlar Kurulu yerinde 2-3 kez görüp onun onayladığı bir proje olmasına rağmen komisyonlarda sıkıntı yok, belediye meclisine geldik itiraz ediyordu arkadaşlar muhalefet meclis üyeleri. Niye kardeşim? Olmayacak diyorlar. Çünkü daha önce iki dönem önce bir belediye başkanı yıktı orayı yeniden yapmak zorunda kaldı. Arkasından gelen aynı partiye mensup bir diğer belediye başkanı yıkamadı eğer buna yıktırırsak oraya da bir iş merkezi yaparsa 50 sene önünü kesemeyiz dediler. Bunları ben yaşadım. Meclis üyelerine ret oyu vereceksiniz dediler. Yalvardım, arkadaşlar bakın bu proje standart bir iş merkezi projesi değil, bu proje 30 Ağustos İş Merkezi ve Zanaat Çarşısı adıyla Ulu Cami önündeki iş merkezini yıkma projesi. Ecdad yadigarı 600 yıldan fazla bu şehirden dünyaya tanıtan Ulu Cami’nin önünün yıkılması demek en az 100 yıl boyunca gelecek nesillerin bizlere dua etmesi demektir. Yapmayın bunu dedim ara verildi oylamadan önce aradan çıkışta muhalefet partisi meclis üyesi arkadaşım size iki evet oyu yeter mi dedi bana, başka partiden yeter dedim. Milliyetçi Hareket Partili ve diğer iki muhalefet partisi meclis üyelerimizin kabul oylarıyla burası 16 kabul oyuna karşılık 14 ret oyuyla kabul geçti. Öyle başladık biz bu işe. Şimdi arkadaşlara söyledim daha sonra niye kardeşim? O günkü il başkanı talimat verdiriyor, toplantıya katılım zorunludur, ret oyu verilecektir, aksi takdirde aksi ihraç sebebidir. Değerli hemşerilerim biz oralardan geldik buralara. Ama hiç birin gücü yetmedi şükürler olsun. Yıka yıka barajları geldik bugün buraya açılış yapıyoruz” ifadelerini kullandı.