BİM 24 Mayıs 2024 Aktüel Kataloğu BİM 24 Mayıs 2024 Aktüel Kataloğu

Ticaret Bakanlığı, Reklam Kurulu’nun 16 Mayıs’ta gerçekleştirilen 345 sayılı toplantısında ele alınan 119 dosyadan 110’unun mevzuata aykırı bulunduğunu ve bu dosyalar için durdurma cezası ile toplamda 13 milyon 744 bin 459 lira idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Denetimler Geniş Kapsamlı

Bakanlık, yaptığı yazılı açıklamada, geleneksel ve dijital mecralardaki sağlık reklamlarından sosyal medya fenomenlerinin tanıtımlarına, gıda takviyesi reklamlarından indirimli satış kampanyalarına kadar birçok sektördeki reklam ve uygulamaların incelendiğini belirtti. Bu kapsamda, bir firmanın çeşitli mecralar üzerinden yayınladığı kampanya ilanlarında, indirimli satış süresinin 6 ay olarak belirlendiği tespit edildi. İnceleme sonucunda, 'sezon indirimi' başlığıyla kış, ilkbahar ve yaz olmak üzere üç sezona yayılan ve sürekli değişen ürünlerin dahil edilmesiyle yapılan kampanyaların, tüketicilerde belirsizlik ve sürekli indirim algısı meydana getirdiği gerekçesiyle durdurulmasına karar verildi.

'Anne Tarifi' İfadesine Ceza

Açıklamada, hızlı tüketim ürünlerinin tanıtımlarında kullanılan 'anneler tarafından hazırlanan ürünlere eş değer' ifadelerinin mevzuata aykırı bulunduğu bildirildi. Özellikle çocukların tüketimine yönelik ürünlerde 'anne tarifi', 'anne formülü', 'anne dokunuşu' gibi ifadelerin kullanımı, bu ürünlerin ev şartlarında hazırlanmış gibi gösterilerek yanıltıcı nitelikte olduğu gerekçesiyle durduruldu.

Reklam Kurulu’ndan Yılın İlk Beş Ayında Ağır Cezalar

Reklam Kurulu’nun bu yılın ilk beş ayında toplam 756 dosyayı değerlendirdiği ve aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 664 dosya için durdurma cezası ve toplam 107 milyon 883 bin 569 lira idari para cezası uygulandığı bilgisi verildi.

Kaynak: iha