Kahramanmaraş merkezli depremlerde Adıyaman’da yıkılan Grand İskender Oteli’nin bilirkişi raporu çıktı. Raporda dönemin belediye başkan yardımcısının, ruhsat büro şefinin ve fen işleri müdürünün ‘Tali kusurlu’ olduğu yazıldı. Avukat Nazan Akça Subaşı, “Bu rapor bir emsal teşkil ediyor. İlk kez bir raporda belediye yetkililerinin hatta bir başkan yardımcısının kusurlu olduğu yazıldı” dedi.

Resmi rakamlara göre en az 50 bin kişinin hayatını kaybettiği 6 Şubat depremleriyle ilgili yıkılan binaların bilirkişi raporları ortaya çıkmaya devam ediyor. Ankara Gazi Üniversitesi tarafından Adıyaman’da birçok kişinin hayatını kaybettiği Grand İskender Oteli için hazırlanan bilirkişi raporlarında 07.06.1988 tarihli 03/44 sayılı yapı ruhsatına göre dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Erdem, Fen İşleri Müdürü Mithat Solgun, Ruhsat Büro Şefi Ömer Ünlü ‘Tali kusurlu’ sayıldı.

Aynı raporda dönemin yapı sahibi Salih Serdaroğlu ise ‘asli kusurlu’ sayıldı.

Deprem yönetmeliğine uyulmamış

Ayrıca raporda otelin afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkında ki yönetmeliğine uyulmadığı yazıldı. Raporda, ‘En küçük kolon boyutunun 25 santimetreden az olamaz kıstasına uyulduğu, kolonlarda minimum donatı oranlarının 0.01 değerine uygun olduğu, en küçük kiriş kesitinin 25 santimetreden az olamaz kıstasına uyulmadığı, etriye aralıklarının projenin çok üstünde olduğu ve kanca açılarının kontrol edilmediği ve etriye sıklaştırılmasının yapılmadığı görülmektedir’ denildi.

“Devam eden yargılamalara örnek teşkil edecek”

Otelde ölen kişilerin avukatı Nazan Akça Subaşı, İhlas Haber Ajansı’na konuştu. Subaşı, “Adıyaman’da herkesin bildiği Grand İskender Oteli’nin bilirkişi raporu ortaya çıktı. İlk defa bir bilirkişi raporunda belediye başkan yardımcısının, belediye görevlilerinin sorumlu olduğuna açıkça yer verildi. 6 Şubat depremlerinde maalesef binlerce kişi hayatını kaybetti. Bütün raporlarda inşaat mühendislerine veya başka birisine sorumluluk yüklendi. Ancak ilk kez denetim yapması gereken kamu görevlilerine sorumluluk yüklendi. Daha önce böyle bir rapor hiç duymadık. Ancak bu sefer elimizdeki raporda dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Erdem, Fen İşleri Müdürü Mithat Solgun, Ruhsat Büro Şefi Ömer Ünlü kusurludur diye rapor çıktı. Bu da ülkemizde devam eden yargılamalara örnek teşkil edecektir” ifadelerini kullandı.

“Bu emsal bir rapordur”

Rapor sayesinde yargılamalarında önünün açılacağını aktaran Subaşı, “Bu rapor sonrasında artık açık açık belediye görevlileri de kusurluysa tespit edilip devam eden davalara eklenecektir. Bu emsal bir rapordur. Şimdiye kadar gelen raporlarda hep müteahhit, yapı denetim firması sorumlu denildi. Bu rapor diğer yargılamalara da örnek teşkil edecek” dedi.